Primitivo

O odrůdě Primitivo se do dnes vedou spory, odkud vlastně pochází. Nejpravděpodobnější a geneticky dokázaný se jeví region Dalmácie v Chorvatsku, kde se jmenuje Crljenak Kaštelanski, kde ho ale na konci 19. století téměř zničila Phylloxera vastatrix. První zmínky v Itálii, v regionu Puglia se datují někdy okolo roku 1870. Další důležitou oblastí pro tuto révu je Californie, kde ho můžeme znát pod jménem Zinfandel. Vyskytuje se i název Plavač Mali – dnes již víme, že to není tato odrůda, ale jen jeden z rodičů je Zinfandel a druhý je Dobričic, stará odrůda jadranského ostrova Šolta.

 

V Puglii známe tři DOC – Primitivo di Manduria, Gioia del Colle Primitivo a Falerno del Massico Primitivo. Falerno musí obsahovat minimálně 85% Primitiva, u  statních je to 100%. Je známá i sladká varianta Dolce Naturale, Liquoroso Dolce Naturale a Liquoroso Secco.

Primitivo je raná odrůda, která dozrává poměrně brzy, proto i ten název (v Italštině je primo – první). Bobule jsou temně modré, hrozen kuželovitý, dužina je červeno – fialová a mošt bývá většinou sladší, tudíž i ve  výsledné fázi bývá vyšší procento alkoholu. Daří se mu na vápencovo – jílovitých půdách v teplejších klimatických podmínkách.

Základní charakteristika je temně červená až fialová barva, neprůhledná. Aroma je velmi intenzivní, s náznaky tmavého bobulového ovoce, třešně, višně i tóny koření, hřebíček a vanilka. U  vyzrálejších vín se více projevují marmeládové vůně. Chuť je mohutná, minerální (Puglia), silná, alkoholická, hřejivá, opět s náznaky ovoce a koření. Doba archivace se odvíjí od oblasti a technologického zpracování ve sklepě, ale u základních vín je to do dvou let, u těch nejvyšších řad to může být i deset let.

Teplota podávání je do 18°C u vyšších řad, u mladších a nižších je doporučována teplota okolo 14°C. U všech vín se doporučuje dekantace, aby se víno nadechlo. Bez dekantace je minimální doba před servírováním okolo jedné hodiny. Doporučené pokrmy jsou steaky s výraznou omáčkou nebo velmi zajímavá kombinace je hořká čokoláda se sladšími variantami tohoto vína.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení