Autentická Neapolská Pizza

vinostrada_recept_neapolska_pizza_01

Také jste vždy snívali o tom, že si doma připravíte pizzu stejně dobrou, jako v italské pizzerii? Přesně pro to jsme pro Vás připravili originální recept na úžasnou Neapolskou pizzu! Základem tradiční neapolské pizzy je pečení při velmi vysoké teplotě (450 až 500 ° C). Pizza by měla být hotová za přibližně 60 až 90 sekund - doma na 220° 7 minut. Do těsta se podle tradice nedává olivový olej. No a posledním ikonickým prvkem je cornicione - krásný zvednutý okraj pizzy s jemným leopardováním. Když toto všechno splníte, odměnou vám bude neuvěřitelná pizza.

Co potřebujeme?

700 g mouky (ideální je italská typ 00, alternativní česká extra speciál na kynuté pečivo, případně chlebová)
21 g soli
420 g vody
1 g sušeného droždí
rajčatová omáčka
čerstvá mozzarella
bazalka

vinostrada_recept_neapolska_pizza_02

Jak na to?

Před tím, než začnu, chceme zdůraznit, že tento recept je velmi jednoduše přizpůsobitelný. Stačí zachovat poměr 1000 g mouky: 30 g soli: 600 g vody: 1,5 g droždí. Tento poměr se nás osvědčil nejvíce. Používáme italskou směs mouky, která je balena po 5kg a je přesně namíchaná právě na pečení pizzy. Je velmi jemně mletá a má střední množství lepku, které je někde mezi českou hladkou 00 speciál a chlebovou T650. Následující recept je vhodný pro 4 středně velké pizzy.

vinostrada_recept_neapolska_pizza_03

Podle teploty v pokoji necháme kynout těsto 4 až 8 hodin, případně přes noc v lednici (alespoň 16 hodin). Následně těsto rozdělíme na 4 stejné kousky a vytvarujeme do individuálních bochníků. Přikryjeme, aby neokoraly a počkáme ještě přibližně další 2 až 4 hodiny. Když se těsto po druhém kynutí krásně uvolní a jemně zvětší, můžeme rozpálit pec. Pec je vhodná pro pečení pizzy, když dosáhne teplota kamene 450 stupňů. Alternativní řešení doma v troubě je 7 minut na 220°C (spodní ohřev s ventilátorem).

vinostrada_recept_neapolska_pizza_04

Pizzu vytvarujeme tak, že tlačíme těsto zevnitř směrem ven na pomoučeném vále a po obvodu necháme těsto jemně tlustší. Když vytvoříme přibližný tvar pizzy, můžeme ji ještě vytvarovat tak, že si ho položíme na zavřené pěsti a vytahujeme ze středu směrem ven. Těsto potřeme rajčatovou omáčkou. Tradičně se používají rajčata San Marzano a sůl v poměru 100 g rajčat na 1 g soli. Následně natrháme na těsto čerstvou mozzarellu, bazalku, trošku olivového oleje a můžeme péct. Extra sůl, případně pepř nemusí být.

Pizzu v peci (troubě) otáčíme, aby byla rovnoměrně upečená. Měla by být hotova do 90 sekund a mít krásný nafouknutý okraj s leopardováním. V chuti správně připravené neapolské pizzy by nemělo být cítit droždí a okraj by neměl být křupavý, ale pružný. Pizza z pece je takový malý zázrak, který vždy potěší mě i mou rodinu.

K autentické neapolské pizze doporučujeme Prosecco vinařství Montelvini nebo zabrouzdejte výběrem našich vín z vinařství Terre da Vino - konkrétně Barbera Pizzu krásně doprovodí. Pokud s výběrem potřebujete poradit neváhejte nás kontaktovat. Dobrou chuť!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení